Ekonomia
Instytut Gospodarki
ANS w Lesznie
ul. Adama Mickiewicza 5
64-100 Leszno
Sekretariat: pokój 503
Telefon: 65 528 78 75
E-mail: sekretariat-ig@ansleszno.pl
W ramach tego kierunku, na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, w wymiarze 6-semestralnym (ogółem 2085 godzin na studiach stacjonarnych i 1250 godzin na studiach niestacjonarnych), oferowana jest wszechstronna wiedza ekonomiczna oraz kształtowane są umiejętności dające trwałe podstawy do skutecznego wykonywania zawodu ekonomisty w warunkach konkurencyjnej gospodarki europejskiej.
Studiujący na kierunku ekonomia w Instytucie Gospodarki stają się specjalistami w zakresie gospodarowania zasobami ludzkimi, finansowymi i materialnymi. Potrafią posługiwać się dwoma językami obcymi w korespondencji i rozmowach biznesowych. Są bardzo dobrze przygotowani do podejmowania racjonalnych decyzji ekonomicznych w oparciu o profesjonalną analizę danych i tworzonych przez siebie informacji na bazie najnowszych osiągnięć nauk ekonomicznych.
Studiujący otrzymują niezbędną wiedzę i kształtują podstawowe umiejętności do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej lub do pracy w dowolnych przedsiębiorstwach i organizacjach w kraju i za granicą.
Zakres i jakość pozyskiwanej wiedzy ekonomicznej ogólnej i specjalistycznej oraz najnowsze metody kształtowania rzeczywistych umiejętności – np. studiowanie w trybie dualnym - dają podstawy do swobodnego poruszania się absolwentom tego kierunku w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej.
Kompetencje praktyczne głównie kształtowane są w ramach w/w studiów dualnych oraz w trakcie odbywanych praktyk zawodowych w zakładach pracy, w wymiarze ogólnym 960 godzin.
Po III semestrze student ma do wyboru jedną z następujących ścieżek dyplomowania:
Finanse i rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw
W ramach finansów i rachunkowości małych i średnich przedsiębiorstw przekazywana jest wiedza i kształtowane są umiejętności m. in. w zakresie: gospodarowania finansami małych i średnich przedsiębiorstw, rachunkowości finansowej realizowanej za pomocą wybranego programu komputerowego oraz rachunkowości zarządczej, budowy i zarządzania projektami gospodarczymi powiązanymi z funduszami europejskimi i finansowanymi środkami Unii Europejskiej.
Ekonomia menedżerska
Ta specjalność powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie współczesnej gospodarki, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, dotyczące profesjonalnych kadr zdolnych do podejmowania optymalnych decyzji ekonomicznych. Daje ona możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej, niezbędnej dla osób na stanowiskach kierowniczych szczebla strategicznego i operacyjnego. W programie dydaktycznym dominuje wiedza i kształtowane są umiejętności niezbędne do podejmowania skutecznych decyzji dotyczących rozwoju małej i średniej firmy oraz zarządzania firmą w warunkach konkurencji, ryzyka i zmienności otoczenia społeczno-ekonomicznego. Zdobyta wiedza umożliwia zrozumienie i interpretację rzeczywistości gospodarczej i mechanizmów funkcjonowania współczesnej gospodarki, a nabyte umiejętności pozwalają na praktyczne przetwarzanie i wykorzystywanie informacji gospodarczej.
Sylwetka absolwenta
Kierunek Ekonomia utworzono z myślą o młodych ludziach, którzy chcą świadomie i aktywnie wpływać na swoje wykształcenie. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej, rozwój stosunków gospodarczych z krajami Europy Wschodniej oraz działalność w naszym kraju inwestorów zagranicznych, to tylko najważniejsze czynniki, które powodują, że obecnie absolwent kierunku Ekonomia musi nabyć wiedzę na temat funkcjonowania w pełni otwartej gospodarki.
Kończąc studia na kierunku ekonomia absolwenci stają się profesjonalistami w zakresie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi. Potrafią posługiwać się językami obcymi (angielskim i niemieckim) w korespondencji i rozmowach biznesowych. Są bardzo dobrze przygotowani do podejmowania racjonalnych decyzji ekonomicznych w oparciu o profesjonalną analizę danych i tworzonych przez siebie informacji na bazie najnowszych osiągnięć nauk ekonomicznych.
Potrafią założyć i samodzielnie prowadzić firmę lub realizować dowolne zadania na stanowiskach ekonomicznych w firmach krajowych i zagranicznych. Swobodnie poruszają się w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej.
Kończąc studia na kierunku ekonomia absolwenci stają się profesjonalistami w zakresie gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi. Potrafią posługiwać się językiem obcym (angielskim lub niemieckim) w korespondencji i rozmowach biznesowych. Są bardzo dobrze przygotowani do podejmowania racjonalnych decyzji ekonomicznych w oparciu o profesjonalną analizę danych i tworzonych przez siebie informacji na bazie najnowszych osiągnięć nauk ekonomicznych.
Potrafią założyć i samodzielnie prowadzić firmę lub realizować dowolne zadania na stanowiskach ekonomicznych w firmach krajowych i zagranicznych. Swobodnie poruszają się w europejskiej przestrzeni społeczno-gospodarczej.
Absolwent kierunku ekonomia:
- potrafi założyć i prowadzić własną firmę,
- potrafi wykonywać zadania ekonomiczno-finansowe w dowolnym zakresie merytorycznym i na dowolnym stanowisku zawodowym,
- potrafi wykonywać zadania biznesowe posługując się dwoma językami obcymi,
- może pracować w dowolnej branży zawodowej oraz w innych strukturach organizacyjnych typu produkcyjno-usługowego i administracyjnego.
Praktyki
Kompetencje praktyczne głównie kształtowane są w ramach odbywanych praktyk zawodowych w zakładach pracy, w wymiarze ogólnym 960 godzin, w podziale na:
- semestr II – 250 godzin,
- semestr III – 250 godzin,
- semestr IV – 310 godzin,
- semestr V – 150 godzin.
Dlaczego warto wybrać ekonomię?
Wybierający kierunek ekonomia uzyskuje się możliwość:
- solidnego przygotowania do studiów magisterskich,
- profesjonalnego przygotowania do pracy zawodowej w dowolnej dziedzinie, w której ekonomia i finanse, także umiejętności językowe i kreatywność w myśleniu i działaniu odgrywają jakąkolwiek role,
- odniesienia sukcesu zawodowego.
Wykaz firm współpracujących w zakresie studiów dualnych, które jednocześnie tworzą Radę Pracodawców przy Instytucie Gospodarki:
1. Adam Kenkel – Werner Kenkel sp. z o.o. Krzycko Wielkie
2. Mariusz Frąckowiak – Europegaz Transport sp. z o.o. Osieczna
3. Alicja Szczepińska – Leszczyńskie Centrum Biznesu sp. z o.o. Leszno
4. Bernadeta Kaczmarek – Santander Bank Polska S.A. Wschowa
5. Krzysztof Nowak – Komenda Miejska Policji w Lesznie
6. Andrzej Andrusiak – Starostwo Powiatowe we Wschowie
7. Michał Niedźwiedziński – Agencja Ochrony Osób i Mienia „Glock” Leszno
8. Roman Krajniak – Wojskowe Centrum Rekrutacji w Lesznie
9. Tomasz Cieślak – Schaltbau Rawag Rawicz
10. Barbara Borysewicz – Foodworks Chróścina
11. Marcin Krzyżaniak – Famag Poniec
12. Małgorzata Sierakowska – Lakiernictwo Sierakowscy Sp. z o.o. Sp. k.
13. Zdzisław Jaźwiec – Zakład Ubezpieczeń Społecznych Ostrów Wlkp.